Prawidłowe ustawienie fotela biurowego

fotele biuroweNa fotelu biurowym spędzamy bardzo często więcej niż 40 godzin w tygodniu. Jego wygoda i ergonomiczny kształt ma olbrzymie znaczenia dla naszego dobrego samopoczucia, zdrowia oraz dla rozwoju i kreatywności w pracy. Jeśli trafimy na model niewygodny i niezbyt trafnie dobrany do naszej postury, to godziny na nim spędzone mogą okazać się torturą i źródłem wielu dolegliwości.

ustawienie fotela biurowegoPojawiają się w krótkim czasie kłopoty z kręgosłupem, drętwienie karku, bóle pleców lub ich poszczególnych partii. Od tego pojawia się ból głowy, czasami nóg, a od tego prosta droga do złego samopoczucia i nerwowości. Więc przymierzając się do zakupu fotela pomyślmy dobrze o jego podstawowych funkcjach i o tym żeby go dobrze przetestować.

Jeśli jednak mamy już fotel i nie chcemy z niego rezygnować, to zbadajmy jego ustawienie pod różnymi katami, tak aby jak najbardziej optymalnie dobrać jego ustawienie pod swoją sylwetkę i ciężar. W takiej sytuacji najlepiej zapoznać się z kilkoma praktycznymi radami, które pomogą nam wyregulować ergonomiczny układ fotela.

Po pierwsze wysokość fotela, która jest tutaj najbardziej istotna. Nogi powinny swobodnie opierać się o podłoże kiedy będziemy siedzieć i opierać się swobodnie plecami o fotel. Pamiętajmy o zachowaniu kąta prostego pomiędzy udami a podudziem, a między kolanami zachowajmy lekki rozstaw, tak by nie blokować przepływu krwi do nóg i stóp.

ustawienie fotela

Przyjrzyjmy się także możliwościom ustawienia podłokietników. Najlepszą pozycją dla łokci jest utworzenie kąta 90 stopni pomiędzy biurkiem a fotelem, co stwarza idealną przestrzeń do pracy. Jeśli wygodnie oprzemy prawidłowo łokcie na podłokietnikach, to w ten sposób dajemy wsparcie dla kręgosłupa, odciążając go w ten sposób.

Kolejnym elementem fotela który decyduje o wygodzie siedzenie, jest jego oparcie. Dobrze jest jeśli fotel posiada funkcję regulacji wysokości odcinka lędźwiowego, tak aby dobrać jego wysokość do swojej sylwetki. Sprawdźmy też wysokość zagłówka, ponieważ wpływa to na rozluźnienie i wsparcie mięśnie szyi, a przez to często pomaga przy pojawiających się bólach karku. Siedzisko fotela powinno być odpowiednio głębokie i twarde, ale równocześnie wykonane z odpowiedniego materiału, aby zapewnić cyrkulację powietrza.

Polecamy

Kontakt

kontakt@archeologiaegiptu.pl

Galeria